Strah od AI?
“Deklaracija iz Bletchleyja” ima za cilj unaprijediti globalne napore za saradnju u oblasti bezbjednosti vještačke inteligencije (AI) i potpisana je od strane SAD, Kine i EU, između ostalih.
Deklaracija, potpisana od strane 28 zemalja i EU, objavljena je prvog dana Samita o bezbjednosti vještačke inteligencije u organizaciji Ujedinjenog Kraljevstva. Sam događaj se održava u Bletchley Parku, u centralnom dijelu Engleske, te odatle i ime deklaracije.
“Deklaracija ostvaruje ključne ciljeve samita u uspostavljanju zajedničkog sporazuma i odgovornosti u vezi sa rizicima, mogućnostima i budućim procesom za međunarodnu saradnju na polju bezbjednosti i istraživanja u oblasti AI”, saopštilo je Ujedinjeno Kraljevstvo u zasebnom saopštenju uz deklaraciju.
Deklaracija promoviše transparentnost i odgovornost od strane aktera koji razvijaju “frontier” tehnologiju vještačke inteligencije u pogledu planova za mjerenje, praćenje i umanjenje potencijalno štetnih kapaciteta.
“Ovo je prekretnica koja vidi najveće sile u oblasti vještačke inteligencije kako se slažu oko hitnosti razumijevanja rizika AI – pomažući da se obezbjedi dugoročna budućnost naše djece i unučadi”, izjavio je britanski premijer Riši Sunak.
Deklaracija postavlja dvostruki dnevni red usmjeren na identifikaciju rizika koji su od zajedničkog interesa i izgradnju naučnog razumijevanja tih rizika, kao i izradu politika na međunarodnom nivou za njihovo umanjenje.
Nezavisni sud
Elon Mask, izvršni direktor kompanija Tesla i SpaceX, koji takođe prisustvuje samitu, izjavio je da samit želi da uspostavi “sudijski organ trećeg lica” koji može nadgledati kompanije koje razvijaju vještačku inteligenciju i oglasiti alarm ako postoji zabrinutost.
“Ovo se zapravo radi kako bi se uspostavio okvir za nadgledanje kako bismo imali sudijski organ trećeg lica, nezavisnog sudijskog organa, koji može posmatrati šta vodeće kompanije za vještačku inteligenciju rade i barem upaliti alarm ako imaju zabrinutost”, rekao je ovaj milijarder novinarima u Bletchley Parku.
“Ne znam koji su pravi pravilnici, ali morate početi sa uvidima prije nego što se pređe na nadzor”, rekao je Mask nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo objavilo Deklaraciju iz Bletchleyja.
“Smatram da postoji mnogo zabrinutosti u javnosti oko oblasti vještačke inteligencije, da će vlada donijeti pravilnike prije nego što zna šta da radi”, rekao je Mask.
Amerikanci osnivaju svoj institut kontrole
“Sjedinjene Američke Države će pokrenuti sopstveni institut za bezbjednost vještačke inteligencije kako bi ocijenili poznate i novonastale rizike takozvanih “frontier” modela vještačke inteligencije” izjavila je ministarka za trgovinu Đina Rajmondo u sredu.
“Gotovo sigurno ću pozvati mnoge od vas u publici koji se bavite akademskim radom i industrijom da budete dio ovog udruženja”, rekla je na Samitu o bezbjednosti vejštačke inteligencije u Britaniji.
“Dug je put, privatni sektor mora da se angažuje.”
Rajmondo je dodala da će takođe podržati uspostavljanje formalnog partnerstva između instituta za bezbjednost vještačke inteligencije Sjedinjenih Američkih Država i instituta za bezbjednost vještačke inteligencije Ujedinjenog Kraljevstva.
Ovaj novi napor će biti pod okriljem Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju (NIST) i vođen će biti naporima vlade Sjedinjenih Američkih Država u vezi sa bezbjednošću vještačke inteligencije, posebno u domenu naprednih AI modela.
Institut “će olakšati razvoj standarda za bezbjednost, sigurnost i testiranje AI modela, razviti standarde za autentifikaciju sadržaja koji je generisao AI i pružiti okruženja za testiranje za istraživače kako bi ocijenili nastale rizike vještačke inteligencije i suočili se sa poznatim uticajima”, saopštilo je Ministarstvo trgovine Sjedinjenih Američkih Država.
Predsjednik Džo Bajden potpisao je u ponedeljak izvršnu uredbu o veštačkoj inteligenciji, kojom se zahtjeva da developeri AI sistema koji predstavljaju rizik za nacionalnu bezbjednost SAD, ekonomiju, javno zdravlje ili bezbjednost da podijele rezultate istraživanja bezbjednosti sa vladom SAD, u skladu sa Zakonom o proizvodnji odbrane, prije nego što budu pušteni u javnost.
Naredba takođe nalaže agencijama da postave standarde za testiranje i riješe povezane rizike u oblasti hemijske, biološke, radiološke, nuklearne i sajber bezbjednosti.
Comments (0)