Skip to content

Broj malware napada na uređaje povezane na internet porastao za 400% u odnosu na 2022.

November 3, 20233 minute read

Broj hakerskih napada porastao za 400%

Broj IoT (Internet of Things) uređaja, odnosno uređaja koji imaju internet konekciju, u svijetu će do 2027. godine premašiti 29 milijardi, što je značajno povećanje u odnosu na 16,7 milijardi u 2023. godini. Iako ovo rasprostranjivanje uređaja i pametne tehnologije donosi ogroman potencijal, takođe otvara vrata sajberkriminalcima da to iskoriste, što može dovesti do neugodnih ili čak katastrofalnih posledica. Samo u prvoj polovini 2023. godine, bilo je zapanjujuće povećanje od 400% u napadima IoT malvera u odnosu na prethodnu godinu, otkriva izveštaj Zscaler ThreatLabz 2023 Enterprise IoT and OT Threat Report.


Najčešće IoT malware familije

U pogledu blokiranih korisnih tereta, Mirai i Gafgyt su doprinijeli 46% i 20% blokiranja. Ovi izvještaji su u skladu sa prijavljenim porastom DDoS napada IoT botneta, koji su u prvoj polovini 2023. godine doveli do procijenjene globalne finansijske štete od 2,5 milijardi dolara.

Prilikom analize zlonamjernih binarnih datoteka (izvršnih datoteka), zapaženo je da 31% njih sadrži najmanje jedan eksploit. Ukupno, 39 različitih ranjivosti je iskorišćeno od strane raznih korisnih tereta. Ubrizgavanje komandi se pojavilo kao najkorišćenija kategorija Common Weakness Enumeration (CWE), čineći skoro 75% ranjivosti.

Industrija proizvodnje je najviše pogođena malverom

Sektor proizvodnje je suočen sa više od tri puta više napada u odnosu na bilo koji drugi sektor u prosječnoj nedelji, pri čemu su kupci proizvodnje podijneli najveći teret IoT malware napada (54,5%). Slijede ga sektor hrane, pića i duvana i sektor obrazovanja, sa 16,5% i 14,1% .

Obrazovanje je doživjelo zapanjujuće povećanje od 961% u napadima IoT malvera, usled rasprostranjenosti nezaštićenih IoT uređaja u školskim mrežama, što napadačima pruža lakše tačke pristupa.

SAD je najviše ciljana zemlja, dok je Meksiko najinficiraniji

Meksiko se izdvaja kao najinficiranija zemlja, sa 46,1% IoT malware infekcija. Zanimljivo je da tri od četiri najinficiranije zemlje (Meksiko, Brazil i Kolumbija) potiču iz Latinske Amerike. Iako su stope usvajanja uopšteno sporijije u poređenju sa regionima kao što su Azija i Evropa, za Latinsku Ameriku je predviđeno da će doživjeti porast IoT konekcija, koji se očekuje da će do 2025. godine dostići 1,3 milijarde, što je više nego otprilike 800 miliona danas.

Sjedinjene Američke Države se rangiraju kao glavni cilj autora IoT malvera, sa 96% cijelog IoT malvera koji potiče od kompromitovanih IoT uređaja u zemlji.

Veće brzine podataka i smanjena latenca će nastaviti da pokreću širenje povezanih uređaja. Kako se usvajanje 5G ubrzava, tako će se povećavati i površina napada za IoT i operativnu tehnologiju (OT).

Povezani tekstovi

No Comments

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NEWSLETTER

Pretplatite se na naš newsletter da ne propustite nove tekstove!

Pratite nas

Ne zaboravite da nas pratite na Twitteru da budete u toku sa novim tekstovima i sajber prijetnjama!

Sponzorstva
Najkomentarisanije
Back To Top