Skip to content

DIJELJENI HOSTING

October 29, 20234 minute read
Shared hosting

Dijeljeni hosting

Danas je lako kreirati web stranicu, a postoji mnogo načina da se to uradi.

Jedan od načina je izgraditi web stranicu na WordPressu, najpopularnijem sistemu za upravljanje sadržajem na svijetu. Međutim, iako je kreiranje WordPress web stranice besplatno, morate se prijaviti za usluge web hostinga da je podijelite na internetu.

Iako su dostupni mnogi planovi web hostinga, uključujući besplatan web hosting, većina početnika se odlučuje za dijeljeni hosting. Ali da li je to najbolja opcija za hosting?


Šta je dijeljeni hosting?

Dijeljeni hosting je vrsta web hostinga u kojoj više web stranica i domena dijeli fizički web server.

Osim dijeljenog server prostora, sve web stranice na serveru takođe dijele zajedničke resurse kao što su prostor na disku i propusni opseg sa drugim korisnicima. Ovaj aranžman omogućava kompanijama za web hosting da ponude povoljne planove jer se troškovi održavanja servera dijele među više korisnika.

Prednost dijeljenog hostinga je što zahteva malo tehničkog znanja jer se provajder za hosting brine o održavanju servera. Iako dijeljeni hosting često nudi osnovne funkcije i podršku, mnogi planovi dolaze sa dodatnim funkcijama poput izgradnje web stranica, SEO i email naloga kako bi pomogli početnicima.

Paketi dijeljenog hostinga su savršeni za nove blogove, male poslovne web stranice i druge web stranice sa niskim saobraćajem i ne zahtijevaju obimne resurse.

Prednosti dijeljenog hostinga

Sada kada znate šta je deljeni hosting i kako funkcioniše, hajde da se pozabavimo razlozima zašto biste trebali (ili ne biste trebali) da ga koristite:

  1. Ekonomičnost: Dijeljeni web hosting je najjeftiniji jer se troškovi održavanja servera dijele između više korisnika.
  1. Praktičnost: S obzirom na to da usluge dijeljenog hostinga ciljaju početnike, često dolaze sa funkcijama kao što su ugrađeni kontrolni paneli, alati za izradu web stranica i hosting za email, tako da ih ne morate instalirati sami.
  1. Nije potrebno veliko tehničko znanje: Za razliku od dedicated ili virtuelnog privatnog servera (VPS) hostinga, kompanija za hosting upravlja serverom u planovima za dijeljeni hosting. Ne morate brinuti o tehničkim zahtjevima.

Nedostaci dijeljenog hostinga

Dijeljeni hosting nije savršen; takođe ima nedostataka. Hajde da pogledamo manje poželjne strane deljenog hostinga:

  1. Bezbjednosni problemi: Pošto više web stranica dijeli jedan server, dijeljeni hosting može biti najranjiviji na uobičajene sajber napade. Kada hakeri dobiju pristup jednoj web stranici, mogu pristupiti svakoj web stranici na serveru za hosting.
  2. Sporija brzina: U dijeljenom hostingu, više korisnika dijeli resurse servera. Ako popularna web stranica na serveru zahtjeva i koristi više resursa nego što su im dodijeljeni, druge stranice na serveru će biti pogođene.
  3. Dugotrajni prekidi: Kada web stranice prekomjerno koriste resurse servera, vjerovatno da će se srušiti server. Neki provajderi hostinga brzo rješavaju problem, dok drugi to ne čine. Vjerujte nam na riječ, mnogo je više ovih drugih.
  4. Skriveni troškovi: Planovi za dijeljeni hosting obično koštaju od čak euro mjesečno. Bez obzira na to kako računate, nakon troškova, 1 euro mjesečno ne donosi prihod kompaniji za hosting – pogotovo kada se dodaju troškovi podrške. Jedan zahtev za podršku i već su u minusu. Dijljeni hosting pravi većinu svojih prihoda putem dodatnih prodaja i skrivenih naknada. Ove dodatne prodaje uključuju migracije, registracije domena, naknade za obnovu, SSL sertifikate (čak i za WooCommerce sajtove) itd.
  5. Skriveno uskraćivanje resursa: Većina provajdera nudi svoj “neograničeni resursi” plan kako bi zaradili. Vjerovatno ste svi vidjeli ovo. Pa, u stvarnom svijetu ne postoje neograničeni resursi. Provajderi će ograničiti korisnike koji koriste puno resursa. To na kraju dovodi do toga da ljuti korisnici odlaze, čime se oslobađa mjesto za više korisnika koji ne koriste mnogo resursa.

Na kraju, imate začarani krug kompanije za hosting koja gura jeftine planove, prijavljuje korisnike za koje se nadaju da neće koristiti mnogo resursa i da će kupiti dodatke. Sve se radi o obimu.

Povezani tekstovi

No Comments

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NEWSLETTER

Pretplatite se na naš newsletter da ne propustite nove tekstove!

Pratite nas

Ne zaboravite da nas pratite na Twitteru da budete u toku sa novim tekstovima i sajber prijetnjama!

Sponzorstva
Najkomentarisanije
Back To Top